Języki obce – czy warto je poznawać?

Naukę jakich języków obcych warto rozpocząć? Który z nich zagwarantuje człowiekowi atrakcyjne oferty pracy, czy wyższe wynagrodzenie? W co warto zainwestować, aby nie czuć później zawodu i bezsensownej straty mnóstwa czasu i energii? Czym kierować się przy podejmowaniu właściwej decyzji? Czy w ogóle warto zaczynać? – te pytania z pewnością pojawiają się w głowie każdej osoby myślącej o potrzebie nauki nowego języka obcego. A jest nad czym myśleć. Obecnie dostęp do materiałów jest przeogromny – dlatego nie trzeba się ograniczać – francuski, hiszpański, szwedzki, a nawet chiński czy japoński. Bez żadnych barier, czy technologicznych i finansowych ograniczeń wybór może się okazać naprawdę kłopotliwy. Na który z języków obcych warto więc się zdecydować? Co powinno stanowić motywację aby przedwcześnie tej nauki nie zakończyć?

Nauka języków obcych a przyszłe perspektywy

Tak naprawdę nauka każdego języka obcego to dobre spożytkowanie wolnego czasu. I choć warto wziąć pod uwagę możliwości przyszłego wykorzystania nowo zdobytych umiejętności, nie bez znaczenia pozostaje pasja, czy po prostu chęć zgłębienia obcej kultury, która wpadła nam w ucho. Nie planujesz życia, czy pracy w Hiszpanii, a spodobał ci się ten język i czujesz, że chcesz w to iść? Nic nie stoi na przeszkodzie, aby spróbować. Nawet jeśli miałby się to okazać krótki wypad na wakacje, czy pośpiewanie hiszpańskich piosenek na wieczorze karaoke z przyjaciółmi znajomość hiszpańskiego również będzie jak znalazł! Jednak patrząc przez pryzmat przyszłej pracy, czy późniejsze możliwości warto przeanalizować sytuację na światowym rynku. 

Zapotrzebowanie na języki obce – współczesny rynek pracy

Wpisanie do swojego CV znajomości języka angielskiego w zasadzie obecnie przestaje być jakimkolwiek atutem, gdy w grę wchodzą poważniejsze stanowiska. Język angielski stanowi bowiem oczywistą oczywistość i traktowany jest przez potencjalnych pracodawców już jako standardowa kompetencja. Dlatego warto zabłysnąć znajomością chociażby jeszcze jednego języka. A warto wspomnieć, że niekwestionowanymi liderami na współczesnym rynku pracy, oprócz wspomnianego angielskiego są również – niemiecki, hiszpański, a także francuski. To umiejętność posługiwania się właśnie tymi językami może okazać się twoim asem w rękawie na rozmowie kwalifikacyjnej!

Wszystko zależy też od branży. I tak niemal 75% inwestorów w Polsce poszukuje pracowników, wyróżniających się znajomością języka naszego zachodniego sąsiada. Język niemiecki okazuje się szczególnie przydatny w branży księgowej, przemysłowej, a także w dystrybucji oraz logistyce. Z kolei biorąc pod uwagę możliwe kontakty partnerskie firmy w której pracujemy z Rosją, Białorusią, Gruzją, Łotwą, Estonią, Mołdawią, czy oczywiście Ukrainą warto postawić na język ukraiński. Coraz większą popularnością zaczynają się również cieszyć język arabski, chiński, jak i języki skandynawskie.

A więc same plusy?

Nie sposób znaleźć istnienie jakiegokolwiek argumentu obalającego tezę, iż warto uczyć się jak największej ilości języków obcych. To gwarancja doskonałego startu w przyszłość – znalezienia dobrej uczelni, pracy, zagranicznej miłości, zwiedzania świata, poznawania obcych kultur, miejsc, czy zwyczajów. Znajomość języków umożliwia również delektowanie się dziełami kultury, sztuki, czy rozrywki. A co więcej – rewelacyjnie ćwiczy pamięć. Angielski, hiszpański, francuski, chiński, niemiecki, czy rosyjski – wybierz któryś z nich i pomóż sobie osiągnąć życiowy sukces!

Sprawdź także jak wybrać dobrą szkołę językowa.

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.