GRUPOWO CZY INDYWIDUALNIE – JAK UCZYĆ SIĘ JĘZYKA ANGIELSKIEGO?

Po wybraniu szkoły językowej przeważnie zostajemy postawieni przed kolejnym dylematem: jaki sposób nauki wybrać? Przeważnie do wyboru mamy zajęcia indywidualne oraz grupowe. Te pierwsze opierają się na współpracy jednego ucznia oraz nauczyciela, a te drugie działają na podobnej zasadzie co lekcje szkolne. Nie możemy zaprzeczyć, że oba te rozwiązania mają swoje wady i zalety, które przed podjęciem ostatecznej decyzji warto znać. Jaką opcję wybrać? Na co zwracać uwagę? Wszystkiego dowiecie się w dalszej części.

Zajęcia grupowe – zalety i wady

Zacznijmy od kwestii pieniężnej. Zajęcia grupowe są zdecydowanie tańsze od tych indywidualnych. Nie jest to jednak ich jedyna zaleta! Dzięki pracy w grupie masz możliwość poznania nowych osób i zawiązania ciekawych znajomości. Dla niektórych jest to świetna opcja, która pomaga przełamać bariery w mówieniu po angielsku. Dzięki ćwiczeniom w parach pozbywamy się tzw. blokady językowej i jesteśmy bardziej zmotywowani do pracy. Co ciekawe, to właśnie postępy innych pobudzają nas do działania i sprawiają, że staramy się dogonić ich poziom. 

Liczne zalety mogą przekonywać nas, że jest to rozwiązanie idealne. Należy jednak spojrzeć prawdzie w oczy i stwierdzić, że ta opcja ma też swoje wady. Dla osób nieśmiałych lub tych, które niezbyt dobrze czują się w grupie będzie to najgorsze możliwe rozwiązanie. Odzywanie się na forum grupy jest przeważnie dla nich bardzo stresujące, a praca wspólna po prostu nieprzyjemna. Co więcej, w takich zespołach przeważnie powstają nierówności. Istnieją przeróżne typy osobowości. Jedni będą przebojowo zajmować uwagę nauczyciela tak długo, jak to możliwe podczas gdy inni będą się jeszcze bardziej zamykać na rozmowy w języku angielskim.  

Jak prezentują się zajęcia indywidualne?

Wydawać się może, że zajęcia indywidualne odpowiadają na wady tych grupowych spotkań. Z nauczycielem możesz zbudować więź zaufania, która sprawi, że poczujesz się w jego towarzystwie bezpiecznie. Otworzy to pole do rozmów, dzięki którym Twoja nauka będzie przynosiła lepsze efekty. Co więcej, decydując się na tego typu zajęcia wybierasz indywidualne podejście do ucznia. Brak porównywania się do innych i brak zwracania uwagi tylko na część klasy. Twój nauczyciel z pewnością dostrzeże z czym masz największe problemy, a co idzie Ci najlepiej. Następne godziny zajęć będą Cię doskonaliły w zadaniach, w których jeszcze nie czujesz się pewnie. Podczas zajęć indywidualnych dopasowane do Ciebie wydaje się też tempo pracy, np. nie musisz czekać, aż reszta grupy ukończy dane zadanie – wszystko zależy od Ciebie. 

Jedną z większych wad kursów indywidualnych jest ich cena, która jest zdecydowanie wyższa niż zajęć grupowych. Co więcej, ucinają one możliwość kontaktu z rówieśnikami oraz porównywania stanu swojej wiedzy, który dla wielu jest ogromną motywacją. 

Jakie zajęcia wybrać dla najmłodszych?

Powyższe argumenty skupiały się głównie na aspektach odnoszących się do młodzieży i dorosłych. Jak jednak wygląda sytuacja z nieco młodszymi uczniami? Zdecydowanie poleca się zajęcia grupowe. Podczas ich trwania dziecko uczy się przez zabawę, poznaje nowe osoby i rozwija się w wielu innych kierunkach. Dzięki takiemu prowadzeniu zajęć, dobrze kojarzą się one dziecku, a co za tym idzie – maluch chętnie na nie uczestniczą. Dodatkowo o wiele łatwiej przyswajane są nowe słówka i (co bardzo ważne) angielska wymowa. W końcu najlepiej zapamiętujemy informację w przyjaznym nam środowisku, prawda? 

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.