DOBRA SZKOŁA JĘZYKOWA – JAKĄ WYBRAĆ?

W dzisiejszych czasach mamy do wyboru mnóstwo dróg kształcenia się w kierunku języków obcych. Nieważne czy jest to angielski, francuski, chiński czy niemiecki – zdecydowanie najpopularniejszą opcją są szkoły językowe. Jakie więc wybrać, aby się nie zawieźć? To pytanie zadaje sobie każdy przyszły uczeń. Jeżeli i Ty stoisz przed takim dylematem – jesteś w odpowiednim miejscu. W dalszej części artykułu przedstawimy Ci aspekty, na które należy zwracać uwagę podczas wyboru idealnej szkoły językowej dla Ciebie! Czytaj dalej, a dowiesz się wszystkiego…

Oferta szkoły a nasze zadowolenie 

Nieistotne jakiego języka obcego masz zamiar się uczyć. W każdym przypadku warto zwrócić uwagę na ofertę danej szkoły językowej. Ważne, aby była ona elastyczna i stosunkowo dobrze rozbudowana. Większość ośrodków oferuje swoim uczniom wiele wariantów m.in. nauczanie grupowe czy indywidualne. Nie tylko sprawia to, że możemy wybrać opcję idealną dla nas, ale też daje nam możliwość łatwiejszej zmiany sposobu nauczania w późniejszym czasie. Wymiana pakietu jest przeważnie o wiele mniej problematyczna niż zmiana całej szkoły językowej. 

Jeżeli zdecydujecie się na zajęcia grupowe, powinniście sprawdzić kolejny aspekt, jakim jest liczebność grup. Szkoła językowa przeważnie jest w stanie udzielić Wam informacji odnośnie ilości planowanych uczniów nawet przed rozpoczęciem kursów. Mimo że każdy ma inne preferencje, zadbajcie o to, aby klasy nie były zbyt duże. Z doświadczenia wiemy, że dla większości nie wpływa to dobrze na swobodę mówienia. Im mniejsza grupa, tym większa przestrzeń do rozmowy!

Popularność placówki

Mówi się, że nie powinniśmy „kroczyć za tłumem”. Czy zawsze się to sprawdza? W tym przypadku niekoniecznie. Nadzwyczajna popularność powinna zwrócić naszą uwagę i skłonić do sprawdzenia oferty danej placówki. Pamiętajmy, aby zbadać ile osób tak naprawdę ukończyło dany kurs, a nie ile go rozpoczęło. Przeważnie rozpoznawalność szkoły językowej wynika z wysokiej jakości nauczania, o którą w końcu każdy zabiega.

Zwróćmy też uwagę na certyfikaty i osiągnięcia zarówno kadry, jak i całego ośrodka. Te z wysokim poziomem nauczania z pewnością mają się czym pochwalić! 

Nauczyciele 

Dla wielu jest to najważniejszy aspekt brany pod uwagę. Nic w tym dziwnego, skoro to właśnie nauczyciel będzie kontrolował i badał Wasze postępy! Nawet od pierwszych etapów nauki kluczowe może okazać się, aby nauczyciel był tzw. native speakerem, a więc żeby dany język był jego ojczystym. Nie jest to jednak konieczność, a doświadczona kadra Polek i Polaków może okazać się równie dobrym rozwiązaniem! W obydwóch przypadkach warto zbadać przeszłość nauczycieli tak, aby poznać ich podejście do ucznia, jak i metody nauczania. Jak to zrobić? Dobrym rozwiązaniem jest poproszenie nawet o krótką rozmowę, podczas której będziecie mogli dowiedzieć się nieco więcej o sposobach przekazywania wiedzy przez nauczycieli. Niekiedy taki drobny dialog mówi więcej, niż może nam się wydawać.  

Kto pyta, nie błądzi!

Nie bój się pytać! Wszystkie swoje wątpliwości konfrontuj z właścicielem szkoły językowej lub z nauczycielami. Pamiętaj, że są oni tam, aby Ci pomóc i z pewnością odpowiedzą na wszystkie Twoje zastrzeżenia. Jednocześnie zbieraj opinie o danym ośrodku od sąsiadów, znajomych czy rodziny. Być może mają oni jakieś doświadczenie ze szkołą językową, której wybór rozważasz? 

Mamy nadzieje, że ten artykuł przypomniał Wam o aspektach, na które należy zwrócić uwagę podczas wyboru szkoły językowej. Nie zostało nam nic innego, jak tylko życzyć Wam powodzenia w nauce wybranego przez Was języka. Pamiętajcie, że Wasz wysiłek w przyszłości się opłaci!

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.